Ландшафтний дизайн і сучасне будівельне законодавство
Ландшафтний дизайн у більшості садівників, особливо початківців, часто асоціюється з підбором та висадкою дерев, чагарників і трав’янистих рослин. Однак, перш ніж перейти до розпланування ділянки під озеленення, варто розібратися у законодавчо-нормативних актах, що регулюють будь-які роботи на ділянці.
Ландшафтний дизайн у більшості садівників, особливо початківців, часто асоціюється з підбором та висадкою дерев, чагарників і трав’янистих рослин. Однак, перш ніж перейти до розпланування ділянки під озеленення, варто розібратися у законодавчо-нормативних актах, що регулюють будь-які роботи на ділянці.
Будівельні роботи приватних і громадських просторів включають будівництво будівель і споруд (капітальне будівництво), а також будівельні роботи, пов’язані із облаштуванням ділянок (сфера благоустрою і озеленення). Будь-яка територія за межами будівель і споруд є об’єктом благоустрою, а отже, і ландшафтного дизайну.
А тому ландшафтний дизайнер має кваліфіковано підходити до цього відповідального завдання. В межах курсу «Ландшафтний дизайн» ми перш за все звертаємо увагу на питання законодавчо-нормативного регулювання питань із благоустрою і озеленення відкритих просторів, і розглядаємо на наших заняттях:
- що таке «червоні лінії», і на якій відстані від вулиці можна здійснювати роботи із благоустрою і озеленення; де знаходяться межі вулиць і де про це можна дізнатись;
- чи потрібно мати дозволи від містобудівних органів місцевої влади на монтаж альтанок, павільйонів, садових арок, шпалер, водойм, сухих струмків тощо;
- на якій відстані від мереж – підземних (газ, водопровід, каналізація, електромережі) та надземних (повітряні лінії електропередач) можна здійснювати будівельні роботи і які рослини можна поруч висаджувати (якого розміру і з якою кореневою системою);
- як врахувати сусідські об’єкти при проєктуванні на ділянці колодязів із питною водою, свердловин, дренажних колодязів та септиків;
- чи можна висаджувати рослини за межами паркану вздовж житлової вулиці;
- чи можна спрямовувати води глибинного дренажу та дощової каналізації у яри, балки, природні водойми за межами ділянки;
- на якій відстані від сусідського паркану можна посадити дерево або чагарник.
Наші слухачі, що навчаються за освітньою програмою «Ландшафтний дизайн», отримують інформацію про дозволи, заборони та обмеження у ландшафтній діяльності на підставі вивчення:
- Закону України «Про благоустрій населених пунктів» ;
- Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження типових правил благоустрою території населеного пункту»
- ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»
- ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»
- ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» та деяких інших законодавчо-нормативних актів.
При облаштуванні громадських просторів (парків, скверів, територій вулиць та доріг, зелених зон навколо закладів освіти, закладів медичного обслуговування, біля зон промислово-складського призначення тощо) дизайнери керуються законодавством із містобудування та генеральним планом населеного пункту.
Таким чином, ландшафтний дизайнер до реалізації своїх задумів повинен підходити не тільки креативно, а і цілком свідомо, із розумінням основних принципів і тенденцій сучасної забудови і облаштування функціональних зон, завершуючи будівельні роботи висадкою улюблених і корисних рослин.
Зінчук Наталія
Викладач курсів ландшафтного дизайну Навчального центру “ДАНКО”
Питання та відповіді
Кожен слухач може вибрати для занять будь-яку з 3-х наших філій (біля метро) по Києву.
Очно (у навчальному центрі); онлайн (Live-заняття з викладачем за допомогою Skype, Teamviewer чи інших програм); корпоративно (для підприємств) чи дистанційно (на основі відео-уроків). Заняття можуть відбуватися як у групах, і індивідуально.
Очно - кожен слухач (у групі або індивідуально) отримує сертифікат за умови проходження мінімум 90% обсягу заявленої програми;
Онлайн - для отримання сертифіката після закінчення навчання необхідно успішно виконати підсумкове завдання.
Кожен бажаючий може відвідати пробне заняття групи, щоб зрозуміти чи відповідає курс очікуванням.
Навчальний центр "ДАНКО" успішно працює на ринку бізнес-освіти з 1996 р. та зарекомендував себе як надійний донор професійних кадрів.